Fond spouští nový program na podporu nájemního bydlení

Nový program na podporu nájemního bydlení spouští dnes Státní fond podpory investic (SFPI). Na dotacích a úvěrech by z něj měl rozdělit 800 milionů korun. Vzniknout by mohlo kolem 300 nájemních bytů, a to hlavně obecních. Na tiskové konferenci to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Jeho úřad připravuje také návrh zákona o podpoře bydlení. Vláda by normu měla podle legislativního plánu dostat v nejkratší době.

„Za 800 milionů korun může vzniknout asi 300 nájemních bytů. Situaci to podstatně nezlepší, je to ale jeden z prvních kroků podpory,“ uvedl Bartoš.

O půl miliardy mohou žádat radnice, o 300 milionů pak spolky i soukromí investoři. Peníze mohou využít na novou výstavbu i rekonstrukce. Vzniklé byty se budou pronajímat za cenu, která je v daném místě obvyklá, a to nejméně po 20 let.

Podpora se nově bude podle ministra skládat z dotace a úvěru. Kombinace se nastaví podle situace v daném místě. „Poměr dotační a úvěrové části se liší podle toho, jaká bude dlouhodobá ziskovost provozu.

Do roku 2025 by měl SFPI na výstavbu bytů poskytnout tři miliardy korun. Ministerstvo jedná v EU o dalších dotacích až osm miliard korun z Národního plánu obnovy.