Jaká jsou pravidla pro zdravý spánek vysvětluje Stanex.cz

Poučky ohledně zdravého životního stylu, jaké čteme v každém druhém časopisu, nás většinou zaujmou jen na chvilku a následně opustí naši mysl. Natož abychom byli schopni je dlouhodobě a konzistentně dodržovat. Přestože na těchto radách v každém případě něco je, obvykle jim něco chybí k tomu, aby bylo možné je náležitě aplikovat – bývají moc vágní, nebo od nás vyžadují příliš velkou změnu anebo nám zkrátka na první pohled nepřipadá, že by nám mohly pomoci.

Dali jsme tedy pro vás ve spolupráci s renomovaným tuzemským výrobcem a prodejcem ložního povlečení Stanex.cz dohromady čtyři nejzákladnější věci, které může udělat úplně každý.

Pozor na kofein

Většině z nás je moc dobře znám ten pocit po kvalitní kávě. Může nám bušit srdce, mozek funguje na sto dvacet procent, sršíme nápady a leccos nás nadchne. Na druhou stranu však jsou zde i negativní efekty: nervozita, zvýšená úzkost, nesoustředěnost, neschopnost odpočívat. A na každého tyto následky fungují v různé kombinaci a v různé míře.

Neklid a s tím spojené ztížené zklidnění i usínání vedou k ulehnutí v pozdější hodinu, snížené kvalitě spánku, buzení v průběhu noci a celkovému rozhození spánkového cyklu.

Ideální je nepít kávu ani žádné silně kofeinové nápoje po poledni.

Displeje a večerní návyky

Podobný stimulační efekt jako káva má na naše smysly také tzv. modré světlo a potažmo jakékoli ostřejší světlo, které v podvečerních a večerních hodinách vnímáme. Ztlumit tedy světla a některá třeba nahradit i světlem svíček, odložit mobilní telefon a počítač a vyměnit je za dobrou knihu, i takovéto drobné kroky mohou zásadně ovlivnit vaši svěžest během celého dne.

A jelikož lidé jsou již od raného věku často úzce spjati s denními rituály, velmi efektivní může být i bylinková koupel, uklidňující hudba a ustálené pořadí večerních návyků. Sami musíte vyzkoušet, co vám vyhovuje.

Kvalitní matrace 

Vaše záda, klouby a potažmo celá kostra si potřebují dobře odpočinout a v rámci odpočinku být ve správné poloze. Spánek totiž v ideálním případě trvá okolo osmi hodin a když celou dobu ležíte nakřivo, s nedostatečnou podporou anebo naopak na příliš tvrdém povrchu, ráno se možná bolestí nebudete moci zvednout.

Proto je třeba vybírat matraci nejen kvalitní, ale i přizpůsobenou potřebám konkrétně vaší páteře.

Ložní textilie

Materiály, ze kterých jsou vyrobeny vaše přikrývky a polštáře, prostěradla a ložní povlečení, značně ovlivňují pohodlí a kvalitu spánku. Ideální je, pokud se jedná o hypoalergenní výrobky, které mají jasný původ.

A právě takovými jsou výrobky firmy Stanex, která působí v českém Písku. Chcete-li jít při výběru přikrývek, polštářů a povlečení na jistotu, zavítejte do e-shopu Stanex.cz. Získáte prvotřídní kvalitu, poctivost a podpoříte tradičního českého výrobce.