Je možný dům bez radiátorů?

Před asi tuctem let se každý, kdo chtěl mít doma v zimním období teplo, musel postarat o to, aby se na stěně objevily radiátory. Dnes není jejich přítomnost vůbec nutná. Zajímavým řešením je v Polsku stále populárnější systém ohřevu foukáním. Dokonale nahrazuje tradiční radiátory a účinně přivádí teplo do domu.

Ohřev nuceným vzduchem dnes není jediným řešením, které umožňuje eliminovat určité prvky. V současné době se můžete rozhodnout pro systém ofukovací klimatizace, zvlhčování nebo ventilace. Je tak možné ušetřit opravdu velké množství místa, které běžně zabírají radiátory, klimatizace umístěné na stěnách nebo topné trubky.

Mřížky ventilátorů

Jediným prvkem, který je v případě ohřevu foukáním viditelný, jsou vzduchové mřížky. Nezbytný je i ovládací panel, ale ten je opravdu malý a nenápadný. Mříže jsou prolamované a vyrobené tak, aby nekazily interiér. Zaberou opravdu málo místa a díky velkému množství barev, ve kterých jsou k dispozici, si každý snadno najde model, který dokonale ladí s výzdobou domova.

Přívodní potrubí

V případě domu bez radiátorů je teplý vzduch vháněn do domu přívodním potrubím. Vždy jsou však vyrobeny tak, aby byly neviditelné. Obvykle jsou umístěny ve stropě. K jejich realizaci lze využít i podlahu nebo podkroví, pokud není využito. Vzduchovody velmi účinně potlačují hluk vznikající při provozu zařízení tvořících topný systém a hluk spojený s pohybujícím se vzduchem. Díky tomu se každý, kdo se rozhodne pro dům bez radiátorů, nemusí obávat toho, že v jednotlivých místnostech bude nesnesitelný hluk.

Náklady na provedení

Vyhřívání foukáním obecně stojí více než tradiční trubkový topný systém. Je však třeba připomenout, že má mnoho výhod, které tradiční radiátory nemají. V první řadě každý, kdo se rozhodne pro teplovzdušné vytápění, získává další prostor, který již nezabírají radiátory. Navíc v obývacím pokoji či jiné místnosti domu již nejsou rozvody ústředního topení, které dokážou efektivně zkazit i ten nejlepší vizuální efekt. Vytápění foukáním se tedy opravdu vyplatí.

Podlahové vytápění

Pokud nechceme mít na stěnách radiátory, a máme zájem o o něco levnější variantu než foukací vytápění, můžeme vsadit na podlahové vytápění. Oblíbená dlažba je ideální do místností jako je kuchyně a koupelna. Může být také použit v obývacím pokoji nebo ložnici.

Radiátory na stěnách lze jen stěží považovat za dekorativní prvek v interiérech. Proto se vyplatí udělat vše pro jejich odstranění. Jako vynikající řešení se ukazují topné systémy, které ke správnému provozu nepotřebují radiátory. Foukací ohřev je moderní řešení, které vždy stojí za zvážení.