Ještě více světla v podkroví zajistí střešní okna v sadách

Pocit prostoru, panoramatický výhled, neobvyklé možnosti uspořádání a pohodlné bydlení jsou jedny z mála výhod montáže střešních oken v sestavách, tedy několika oknech vedle sebe. Díky tomuto řešení prosvětlíme nejen naše interiéry, ale postaráme se i o zdraví a pohodu své i ostatních členů domácnosti.

Interiéry plné přirozeného světla

Správně zvolená a správně umístěná střešní okna mají obrovský vliv na energetickou bilanci budovy, denní osvětlení a větrání. Při výběru velikosti a počtu střešních oken je třeba vzít v úvahu skutečnost, že jejich plocha by měla být asi 10% podlahové plochy místnosti.Stejně důležité je, že větší počet menších oken rovnoměrně rozmístěných po střeše poskytne více světla než jedno velké se stejnou plochou skla. Vyplatí se proto uvažovat o instalaci několika oken v kombinaci. Nejběžnější okenní sestavou jsou dvě okna namontovaná vedle sebe. Při spojování oken do sestav je vhodné mít na paměti určitá pravidla: spojme okna stejné výšky vodorovně – v praxi je to synonymum pro stejnou velikost oken. Svisle však napojujeme okna stejné šířky – pokud však chceme zpestřit architekturu interiéru, mohou být různě dlouhá.

Montáž střešních oken v kombinaci

Montáž dvou oken vedle sebe nebo ve svislé sestavě většinou nečiní příliš velké potíže. Nejoblíbenější rozměr střešních oken šíře 78 cm se snadno vejde do střešní konstrukce mezi krokve. Doporučená vzdálenost mezi krokvemi „na světle“ je šířka okna plus 4-6 cm, protože tepelná izolace, např. izolační rám VELUX BDX, by měla být umístěna mezi rám okna a krokve.

Jiná situace je, když je sestava oken rozsáhlejší a skládá se z několika nebo tuctu oken. V tomto případě nepřipadá v úvahu „přemístění“ krokví na staveništi. Střešní konstrukce (tj. rozteč krokví) by měla být připravena již ve fázi projektování, přičemž je třeba vzít v úvahu nejen šířku oken, ale také tloušťku krokví a šířku těsnících lemovacích žlabů. Rozteč krokví by měla být zvolena tak, aby byla zajištěna dříve zmíněná vzdálenost pro umístění tepelné izolace a zároveň aby ​​odpovídala šířce odvodňovacích žlabů mezi okny. VELUX nabízí širokou škálu kombinovaných těsnících přírub – v závislosti na našich preferencích a potřebách. Standardní lemování pro montáž oken v horizontálních kombi sestavách má okapy široké 10 cm, ale můžete si objednat i okapy o šířkách 12, 14 nebo 16 cm. V případě svisle montovaných oken jsou k dispozici okapy o šířce 10 nebo 25 cm.

Bez ohledu na to, jaké řešení zvolíme, stojí za to mít na paměti podstatu správné montáže. Střešní okno je nedílnou součástí střechy, proto by s ní mělo být pevně spojeno a řádně izolováno. Díky tomu si budeme moci užívat krásně prosvětlené podkroví a přitom se nebudeme bát tepelných ztrát.