Stále více lidí se rozhoduje pro vlastní bydlení. Stavba je obrovský podnik, který by většina budoucích členů domácnosti chtěla dokončit co nejdříve. Nevyplatí se však spěchat, protože provádění prací za nepříznivých povětrnostních podmínek může být spojeno s řadou problémů.
Nakoupíme potřebné materiály
Příliš brzké zahájení stavebních prací představuje riziko nedostatku některých materiálů ve stavebninách. Mnoho supermarketů nemá celou řadu produktů po celý rok. Betonárny velmi často fungují na sezónní bázi. Omezená dostupnost materiálů není jediným problémem. Zapomínáme, že materiály jako impregnace nebo hydroizolační emulze je nutné skladovat při teplotách nad nula stupňů. Pokud se ukáže, že takové podmínky nejsme schopni zajistit, materiály, které nakupujeme, se znehodnotí, což bude mít za následek dodatečné náklady.
Při pohledu na problém z druhé strany lze vidět i některé výhody. Nákup materiálů mimo sezónu je téměř zárukou nižších cen. Při rozhodování o nákupu materiálů mimo sezónu proto pamatujte na jejich správné skladování. Jen tak nebudeme vyhazovat peníze do kanálu. Některé obchody nabízejí možnost vyzvednutí zboží i později, proto se vyplatí toto řešení zvážit a dohodnout se s prodejnou na nejvhodnějším termínu.
Kdy začít pracovat?
Stavební práce lze v zásadě provádět bez ohledu na roční období. Je však třeba si uvědomit, že nepříznivé povětrnostní podmínky, které jsou v zimě nejčastější (nízké teploty, sněžení, déšť, mlha), provedení některých prací nejen znesnadňují, ale dokonce znemožňují. Často také výrazně zvyšují náklady na stavbu, protože vyžadují nákup dražších materiálů. Existuje také riziko chyb stavebního týmu, které nejsou vždy později opraveny.
V Polsku je nejlepší začít stavět dům na jaře. Přesný čas zahájení prací však musí záviset nejen na povětrnostních podmínkách (zda zima ustoupila jaru), ale také na stavu pozemku v dané oblasti. Někde se po skončení zimy musí čekat i několik týdnů, než zem oschne a přestane být rozbahněná. Vstup do podmáčené oblasti s těžkou technikou může skončit znehybněním strojů.
Většina stavebních specialistů se domnívá, že druhá polovina března je bezpečný termín. Pravděpodobnost silných mrazů je nyní nízká. Navíc se den prodlužuje, což umožňuje stavební četě pracovat několik hodin. Odpadá také použití umělého osvětlení, které zvyšuje náklady na stavbu.
Stavební formality
To však neznamená, že byste v zimě měli čekat na začátek jara. Zima je tím nejlepším obdobím pro vyřízení všech stavebních formalit, finální výběr projektu domu a výběr vhodných stavebních materiálů. Odborníci potvrzují, že nejvíce času zabere vyřízení definitivního stavebního povolení – zvláště když například náš pozemek nemá územní plán územního rozvoje. Poté můžete počkat až dva měsíce na podmínky stavby.
Jak mohou povětrnostní podmínky ztížit práci?
Teplota nad pět stupňů je považována za bezpečnou pro práci. Nižší teploty jsou spojeny s mnohem pomalejším tvrdnutím cementu. Při poklesu teploty pod nulu hrozí zamrznutí vody v dříve připravené směsi. Zvětšuje svůj objem a tím snižuje pevnost betonu. V důsledku toho začne rychle praskat. Stavební práce s cementem je možné provádět až do teploty osmi stupňů pod nulou, ale pouze při použití protimrazových přípravků.
Srážky jsou faktorem, který může stavební práce i zastavit. Pro tým jsou velmi zatěžující, zvyšují riziko nehod a zároveň snižují hustotu používaných malt. Navíc způsobují změkčení půdy, což znesnadňuje dodání materiálů do plánu stavby.