Klasická nebo americká chladnička, kterou si vybrat

Navrhnout kuchyňskou linku a vybrat všechny spotřebiče zabere spoustu času a plánování. Jedním z rozhodnutí, která přitom budete muset učinit, je vybrat si, zda si koupíte klasickou nebo americkou chladničku. Aby se vám lépe rozhodovalo, prohlédněte si srovnání jejich výhod a nevýhod.

Rozhodněte ještě před koupí linky

Rozhodnutí klasická vs. americká chladnička byste měli udělat ještě před tím, než si koupíte nebo dáte vyrobit kuchyňskou linku. Největší rozdíl mezi nimi je totiž v prostoru, který zaberou. Pro vybraný typ budete potřebovat dostatek místa. Rozdíl je také v tom, jak opticky chladnička do místnosti zapadne.

Před tím, než učiníte konečné rozhodnutí, si stanovte také to, jak velký objem chladící a mrazící části potřebujete. Potřebný objem vypočítáte jednoduše. Na jednoho člena domácnosti by mělo připadat 70 l prostoru v chladící a 25 lv mrazící části. Vezměte v úvahu také vaše nákupní zvyklosti. Jiný objem budete potřebovat, děláte-li každý týden větší nákup a jiný, jezdíte-li na velký nákup jednou měsíčně.

Proč se rozhodnout pro klasiku

Klasické chladničky mají několik výhod. Největším je bohatý výběr různých rozměrů. Můžete si tak vybrat modely do menších kuchyní již do šířky 50 cm i rozměrnější chladničky. Tento typ vás nezklame ani tehdy, pokud hledáte vestavné chladničky. Na trhu je poměrně bohatá nabídka i těchto modelů.

Klasická chladnička pěkně zapadne do prostoru. Můžete ji postavit do rohu místnosti ale také vkusně zakomponovat do kuchyňské linky. Co se vnitřního prostoru týče, tento typ bude vyhovovat domácnostem s méně než pěti osobami. Pokud požadujete vyšší objem mrazicího a chladicího prostoru, který by vyhovoval potřebám pěti a více členné rodiny, na trhu naleznete jen velmi omezenou nabídku.

Výhody amerických chladniček

Americké chladničky poskytnou především více prostoru pro chlazení i mrazení. Rozhodnete-li se pro tento typ, předem počítejte s tím, že bude v kuchyni tvořit výraznější designový prvek než běžná chladnička. V dostatečně prostorné kuchyni však bude působit velmi pěkně.

Americké chladničky nabízejí také funkce navíc. Můžete si vybrat model s nápojovým automatem, ze kterého si budete moci načepovat vychlazenou vodu. Oblíbenou funkcí je také výrobník ledu. Ledové kostky si tak už nebudete muset nechávat zamrazit v mrazničce. Při rozhodování mnoha často odrazuje mýtus, že americké chladničky jsou příliš drahé. Modely bez přídavných funkcí však zakoupíte již za cenu do 15 000 Kč. A to i od osvědčených výrobců.

Nevýhodou tohoto typu jsou jeho rozměry. V kuchyni do 12 m2 by taková chladnička působila příliš robustním dojmem. Dopředu je třeba počítat i s větší hloubkou, a to nad 75 cm i u nejmenších modelů. Co se týká výšky, můžete vybírat již z modelů do 180 cm. Nejvyšší modely mohou mít až dva metry. Díky větším rozměrům však na druhé straně získáte vyšší objem – od 358 do 660 litrů.