Cestování do Spojeného království po Brexitu, ověřte si, co všechno potřebujete vědět

Přestože je zájezd do Anglie pro mnohé atraktivní turistickou destinací či šancí na lepší výdělek, může být s takovým krokem v současnosti spojeny další komplikace. Spojené království opustilo Evropskou unii v roce 2020. Pro ostatní členské státy jde o významnou změnu, a to jak z hlediska hospodářství, tak z hlediska cestovního ruchu.

Současná pravidla pro opuštění Spojeného království po Brexitu vás mohou překvapit. Je třeba počítat s novými pravidly pro překračování hranic Spojeného království. Pokud tedy plánujete odjet do Anglie po Brexitu za prací nebo dovolenou, musíte se seznámit s platným postupem. V tomto článku najdete odpovědi na důležité otázky týkající se cestování do Spojeného království. Ověřte si, jaké doklady budete potřebovat a jak správně cestu zabezpečit.

Spojené království a Covid-19 – jaká jsou cestovní pravidla?

Od 18. března 2022 byla při překračování britských hranic zrušena všechna další omezení související s pandemií Covid-19. Čeští turisté od nynějška nemusí mít při cestě do Anglie očkovací pas. Nejsou také povinni provádět testy na koronavirus jak před odjezdem, tak po příjezdu. Rovněž byla zrušena vstupní karanténa a nutnost vyplňovat lokalizační formulář.

Brexit a cesta do Anglie – nejdůležitější změny

Při plánování dovolené v Anglii nebo služební cesty do Spojeného království se vyplatí seznámit se se změnami platnými po Brexitu. Anglie opustila společný trh Evropské unie a to s sebou nese řadu úprav. Cestování do Spojeného království vždy zahrnovalo hraniční kontrolu a pasovou kontrolu na letištích. K překročení hranic však dosud stačilo ukázat občanský průkaz. Takže potřebujete pas do Velké Británie? Ano, a je to dostatečný dokument, který vás opravňuje ke vstupu do Spojeného království.

Výsledkem Brexitu je, že se změnily formality pro překročení hranic Spojeného království občany Česka a dalších zemí Evropské unie, ale i Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska za jakýmkoli účelem (i formou vícedenních turistických zájezdů). Suma sumárum, od 1. října 2021 můžete hranice Spojeného království překročit pouze s pasem. Pro vstup do Spojeného království jsou zavedena víza a povinnost je mít závisí na účelu cesty.

Jak se dostat do Spojeného království po Brexitu?

Po odchodu Spojeného království z Evropské unie si občané členských států kladou otázku, zda je možné letět do Anglie bez víza. Vízová povinnost v některých případech závisí na účelu cesty. Kdy tedy budete potřebovat vízum ve Spojeném království?

  • Cestování za turistickým nebo návštěvním účelem – pokud jedete na plánovanou návštěvu na dobu kratší než 6 měsíců , například za rodinnými příslušníky nebo do Anglie, nepotřebujete vízum – stačí vám pas.
  • Služební cesta – potřebují v tomto případě Češi vízum do Spojeného království? Pokud se má jednat o krátkodobou cestu, např. o účast na konferenci, opět postačí pouze cestovní pas . Ve většině situací je vízum do Spojeného království vyžadováno pouze v případě, že celková doba pobytu ve Spojeném království přesáhne 6 měsíců.
  • Cestování za studiem nebo za prací – v tomto případě je pro práci, školení nebo studium ve Spojeném království kromě cestovního pasu vyžadováno vízum .

Jaké to je přivézt zboží do Spojeného království po Brexitu?

Co můžete přivézt do Anglie letadlem po Brexitu? Nyní můžeme ve Spojeném království přepravit téměř cokoliv. Měli byste se však seznámit s platnými limity pro leteckou přepravu zboží. Respektováním limitů si ušetříme další kontroly. Jejich překročení může mít za následek dodatečné clo.

Limity se týkají především stimulantů, které lze nosit s sebou v příručním zavazadle. Je důležité, aby přepravované věci byly určeny pro osobní potřebu nebo jako dárek pro jinou osobu, nikoli pro obchod. Od ledna 2021 jsou také nové limity pro přepravu alkoholu a tabáku do Spojeného království. Aktuálně můžete do Anglie přivézt:

  • 200 cigaret,
  • 50 doutníků,
  • 100 cigarillos,
  • 250 gramů tabáku,
  • 200 kusů náplní do elektronických ohřívačů tabáku,
  • 4 litry nápojů s obsahem alkoholu nad 22 %,
  • 18 litrů tichého vína,
  • 42 litrů piva,
  • 9 litrů alkoholizovaného vína (portské, sherry), sektu a jiných alkoholických nápojů do 22 % alkoholu.

Vízum do Anglie po Brexitu – kdo si to má pamatovat?

Stěhování do Anglie za prací po Brexitu může být obtížnější než dříve, ale změny nejsou tak radikální, jak si možná myslíte. Jak jsme již zmínili výše, turisté plánující návštěvu Britských ostrovů, kteří nejezdí na dovolenou delší než šest měsíců, se vlastně vůbec nemusejí starat o formality. Stačí mít platný cestovní pas.

Práce ve Spojeném království po Brexitu , stejně jako otevření vlastního podniku na více než 6 měsíců, bude téměř vždy vyžadovat vízum. Musíte o něj požádat na webu GOV.UK. Podmínkou pro získání víza je splnění příslušných kritérií a požadovaný počet bodů. Podrobné pokyny pro tento postup jsou k dispozici také na webu GOV.UK.

Cestování do Velké Británie autem – informace pro řidiče

Řidiči, kteří plánují jezdit v Anglii , musí samozřejmě pamatovat na to, že je zde levostranný provoz. Není to však jediná změna, která řidiče cestující autem po místních komunikacích čeká.

Při vjíždění na kruhový objezd má přednost doprava, pokud není značkami uvedeno jinak. Když se však blížíte ke křižovatce, přednost je indikována dopravními značkami a musíte je pečlivě kontrolovat. Při jízdě po silnici se držte vlevo a předjíždění je povoleno pouze v pravém jízdním pruhu.

Pojištění vozidel ve Velké Británii – pravidla

K řízení auta ve Velké Británii stačí mít polský řidičský průkaz a papírovou verzi občanského průkazu, který byste měli mít vždy u sebe. Měli byste mít také platné  pojištění odpovědnosti za škodu – polský pojistitel vydává doklad potvrzující držení pojištění na základě pojistky zakoupené v zemi.

Jak je to tedy se zelenou kartou ve Spojeném království ? Po Brexitu PBUK a ministerstvo zahraničních věcí doporučily, aby lidé, kteří tam cestují vlastním autem z Česka, měli ve Spojeném království zelenou kartu . Dne 30. července 2021 však Evropská komise ratifikovala stávající členství Spojeného království v Multilaterální dohodě národních kanceláří pojistitelů motorových vozidel. To znamená, že Češi cestující do Anglie autem musí mít stále jen papírové potvrzení o platnosti OC pojistky zakoupené v Polsku.